سیستم مدیریت محتوا چیست ؟

دسته بندی ها : آموزش وردپرس 13 بهمن 1399 ghalebonline 223 بازدید

چند سال پیش وقتی شروع به ساختن وب سایت کردم ، تصوری از اینکه می خواهم بدانم سیستم های مدیریت محتوا (CMS) چیست یا حتی به دلیل و وجود آنها فکر می کنم ، ندارم.

من کار سخت و دشواری را در یادگیری HTML ، CSS و JavaScript انجام دادم. سپس شروع به ساخت سایتهای ایستا و ساده کردم که بسیار وحشتناک به نظر می رسیدند. مرا سرزنش نکن من یک نوب کامل بودم و بهتر نمی دانستم. چند ماه بعد وردپرس را پیدا کردم و اوضاع هرگز بهتر نبوده است.

کمتر از سه دهه پیش ، سیستم های مدیریت محتوا وجود نداشت. وب سایت ها از ابتدا ساخته شده اند. این بدان معنی است که شما باید قبل از ایجاد اولین وب سایت خود ابتدا زبان های برنامه نویسی را یاد بگیرید. برای بدتر کردن شرایط ، شما مجبور بودید ماه ها وقت خود را صرف نوشتن خطوط بی پایان کد و حتی روزهای بیشتری برای رفع اشکال قبل از راه اندازی کنید.

سپس وب سایت ها شروع به تکامل کردند و هرچه افراد بیشتر به اینترنت مراجعه می کردند ، توسعه دهندگان به ابزارهایی برای ایجاد وب سایت هایی که قبلاً به پایگاه داده و عملکرد پیچیده نیاز نداشتند ، نیاز داشتند.

از این نیاز ، سیستم های مدیریت محتوا متولد شده اند و زندگی توسعه دهندگان وب هرگز آسان نبوده است.

سیستم مدیریت محتوا چیست ؟

سیستم مدیریت محتوا (یا به اختصار CMS) در واقع ابزاری است که به شما کمک می کند وب سایت های زیبایی بدون نوشتن کد ایجاد کنید. گزینه های CMS بسیاری وجود دارد ، اما می توان آنها را به دو نوع اصلی CMS تقسیم کرد:

در محوطه CMS: این موارد به صورت محلی یا روی سرور شما نصب می شوند و برخی از موارد برجسته WordPress.org ، Drupal ، Joomla و Magento هستند.
Cloud based CMS: این سرویس ها توسط ارائه دهنده میزبانی می شوند (که اغلب شما را مجبور به راه اندازی حساب رایگان یا پولی می کنید) و گزینه هایی مانند WordPress.com ، Squarespace و Wix را شامل می شوند.
برای استفاده از سیستم مدیریت محتوا ، هرکدام را که انتخاب کنید نیازی به یادگیری زبان های برنامه نویسی مانند HTML ، CSS ، JavaScript یا PHP نیست. شما کدی نمی نویسید مگر اینکه کاملاً به آن نیاز داشته باشید (مثلاً مهارت دارید). فقط محتوای خود را از طریق یک داشبورد دوستانه اضافه کنید و یک CMS وب سایت را برای شما ایجاد می کند. ایجاد یک وب سایت با CMS بسیار شبیه ایجاد یک سند در Microsoft Word است.

به سادگی CMS را روی وب سرور خود نصب کنید (یا برای یک حساب کاربری در ارائه دهنده CMS مبتنی بر cloud ثبت نام کنید) ، و ایجاد وب سایت خود را بلافاصله شروع کنید. CMS به شما کمک می کند تا وب سایت های برجسته را در چند ساعت و نه ماه ایجاد کنید.

به لطف سیستم های مدیریت محتوا ، شما می توانید بدون دانش فنی تخصصی ، محتوای وب سایت خود را ایجاد ، اصلاح و مدیریت کنید. در واقع ، استفاده از CMS برای ایجاد یک وب سایت موارد دانش آموزان کلاس چهارم است.

یک سیستم مدیریت محتوا چگونه کار میکند ؟

همانطور که قبلاً اشاره کردیم ، سیستم مدیریت محتوا نرم افزاری است که به شما کمک می کند وب سایت ها را بدون نوشتن کد یا دانش فنی به راحتی بسازید.

برای ایجاد انواع وب سایت ها می توانید از CMS استفاده کنید. به عنوان مثال ، وردپرس برای طیف وسیعی از برنامه ها مانند فروشگاه ها ، وبلاگ ها ، نمونه کارها ، سایت های تجاری ، دوره های آنلاین ، شبکه های اجتماعی ، مجلات و موارد دیگر بسیار مناسب است.

با این حال ، سیستم های مدیریت محتوای دیگر مانند Magento برای یک هدف واحد در نظر گرفته شده اند. به عنوان مثال ، Magento به شما کمک می کند تا وب سایت های تجارت الکترونیکی را در هر اندازه ای ایجاد کنید.

اما سیستم مدیریت محتوا چگونه کار می کند؟

برای نشان دادن نحوه عملکرد CMS ، ما باید درایو وردپرس را تست کنیم. به خاطر داشته باشید که من در مورد عطر و طعم WordPress موجود در WordPress.org صحبت می کنم و نه نسخه میزبان ابر در WordPress.com.

پنل داشبورد ادمین

هنگامی که وردپرس را در حساب میزبانی خود راه اندازی کردید ، برای ورود به داشبورد مدیریت وردپرس خود ، گواهینامه هایی دریافت می کنید که به این شکل است :

شما می توانید بسیاری از کارهای مدیر وب سایت را از داشبورد مدیر بالا انجام دهید. برخلاف نوشتن کد از ابتدا ، رابط کاربری مبتدی و فوق العاده ایجاد ، ویرایش و مدیریت وب سایت خود را مانند یک حرفه ای آسان می کند.

به عنوان مثال ، شما می توانید تعداد پست ها و صفحات خود را مشاهده کنید ، یک پیش نویس سریع ایجاد کنید ، نظرات اخیر در مورد پست های خود را بررسی کنید ، و کارهای بسیار بیشتری را فقط با چند کلیک انجام دهید.

افزودن محتوا

برای مثال ، برای افزودن صفحه جدید ، به صفحه> افزودن جدید بروید ، همانطور که در زیر نشان داده شده است.

در داخل ویرایشگر ، می توانید صفحه خود را همانطور که می خواهید بسازید. در صورت نیاز ، می توانید ویرایشگر را با نصب صفحه سازان وردپرس که ویژگی های اضافی و کنترل بیشتری بر طراحی صفحات شما دارند ، گسترش دهید.

علاوه بر این ، می توانید انواع محتوا از جمله متن ، نقل قول های مسدود شده ، تصاویر ، فیلم ها ، صدا ، دکمه ها ، CTA ، فرم های تماس و موارد دیگر را اضافه کنید.

بدون سیستم مدیریت محتوا ، مجبورید همه ویژگی ها را از ابتدا کدگذاری کنید ، این کار دشوار و وقت گیر است.

وقتی صفحه یا پست شما آماده است ، به سادگی دکمه انتشار را فشار دهید و محتوای شما زنده است. ایجاد وب سایت از این آسانتر نیست.

بسیاری از سیستم های مدیریت محتوای دیگر نیز به همین ترتیب کار می کنند. محتوای خود را در داخل ویرایشگر پست و هر عنصری که می خواهید وارد کنید و انتشار را فشار دهید.

استفاده از سیستم مدیریت محتوا به سادگی A ، B ، C است. هر کسی می تواند در عرض چند ساعت یک سیستم مدیریت محتوا را بدون هیچ گونه گرفتگی نصب ، پیکربندی و استفاده کند.

قالب ها و تم ها

سیستم های مدیریت محتوا به طور معمول دارای موضوعات زیادی هستند که از قبل ساخته شده اند و به شما کمک می کنند طراحی وب سایت خود را شخصی سازی کنید.

شما می توانید یک تم کامل را با یک کلیک تغییر دهید یا طرح طراحی ، رنگ ها ، فونت ها و سایر عناصر طراحی یک تم موجود را سفارشی کنید.

اگر به یک راه حل سفارشی نیاز دارید ، می توانید یک تم سفارشی را از ابتدا ایجاد کنید. اگر مهارت لازم را ندارید ، مجبورید یک توسعه دهنده را استخدام کنید.

همانطور که گفته شد ، هزاران تم رایگان و برتر برای هر هدفی که در ذهن دارید وجود دارد. به همین ترتیب ، برای بدست آوردن یک موضوع مناسب برای وب سایت خود ، نیازی به بانکداری ندارید.

سیستم های مدیریت محتوا معمولاً دارای یک ساختار پلاگین هستند که به شما کمک می کند CMS را از راه های غیر قابل تصور گسترش دهید. به عبارت ساده تر ، افزونه ها به شما امکان می دهند قابلیت های اضافی را به وب سایت خود اضافه کنید.

به عنوان مثال ، یک تعداد افزونه رایگان و برتر برای بهینه سازی SEO ، افزودن فرم های تماس ، افزودن قابلیت شبکه های اجتماعی و موارد دیگر وجود دارد.

پلاگین ها ، دقیقاً مانند مضامین ، نصب و استفاده از آنها آسان است. CMS را که انتخاب کنید ، افزونه های زیادی در اختیار خواهید داشت تا ویژگی های جدیدی را به وب سایت خود اضافه کنید.

موارد فوق فقط چند ویژگی است که سیستم های مدیریت محتوا به اشتراک می گذارند. ویژگی های مشترک دیگری نیز وجود دارد مانند مدیریت کاربر و برنامه ریزی محتوا ، اما درک آنها جزئی و آسان است.

اکنون که می دانید سیستم های مدیریت محتوا دارای ویژگی های خاصی هستند ، چرا وردپرس بهترین است؟ چرا وردپرس بیش از 30٪ از کل وب سایت ها را تأمین می کند؟

این بزرگترین سهم بازار را دارد که برای CMS قابل توجه است که کمتر از دو دهه پیش پلت فرم وبلاگ نویسی بود.

آیا وردپرس بهترین CMS برای شماست؟ این کاملاً به نیازهای منحصر به فرد شما بستگی دارد. هنوز ، وردپرس بهترین سیستم مدیریت محتوا برای سناریوهای مختلف است.

چرا وردپرس بهترین CMS است ؟

تعداد کمی از سیستم های مدیریت محتوا می توانند با وردپرس رقابت کنند. برخی گران هستند و برخی دیگر عملکرد اساسی دارند. از طرف دیگر وردپرس برای طیف گسترده ای از وب سایت ها یک CMS همه جانبه به شما ارائه می دهد.

وردپرس رایگان است
درست است ، WordPress CMS 100٪ رایگان و منبع آزاد است. این بدان معناست که شما برای استفاده از وردپرس حتی یک سنت هزینه نمی کنید یا حتی آن را متناسب با نیازهای مختلف خود سفارشی می کنید.

با این وجود ، برای میزبانی یک وب سایت زنده ، باید یک بسته میزبانی و یک نام دامنه خریداری کنید. در همان زمان ، می توانید وردپرس را با استفاده از XAMPP یا WAMP بر روی رایانه خود نصب کنید تا درایو را بدون پرداخت هزینه پرداخت کنید.

علاوه بر این ، وردپرس دارای چندین تم و پلاگین رایگان است که ایجاد یک وب سایت را بسیار آسان می کند. بهتر است ، تم ها و افزونه های برتر در مقایسه با هزینه استخدام یک توسعه دهنده وب مقرون به صرفه هستند.

استفاده از وردپرس آسان است
اگر استفاده از وردپرس سخت باشد ، بیشترین سهم بازار را به دست نمی آورد. من قبلاً چند سیستم مدیریت محتوا را امتحان کرده ام و استفاده از برخی از آنها کاملاً دشوار است.

اما وردپرس نه. نصب وردپرس کمتر از پنج دقیقه طول می کشد و شما به هیچ گونه تخصص فنی نیاز ندارید. در حقیقت ، بیشتر شرکت های میزبان نصب با یک کلیک را ارائه می دهند.

ایجاد محتوا در وردپرس نیز نسبتاً آسان است که هرکسی بتواند آن را انجام دهد. شما به مهارت خاصی احتیاج ندارید. اگر از Microsoft Word استفاده کرده اید ، ایجاد محتوا در وردپرس یک نسیم است.

نصب مضامین ، پلاگین ها و افزونه ها نیز ساده است که کودک می تواند این کار را انجام دهد. حتی اگر قبلاً هرگز از CMS استفاده نکرده باشید ، کار با وردپرس بسیار آسان است.

وردپرس سئو دوستانه است
ما نمی توانیم ارزش سئو را به هیچ مشاغلی تخفیف دهیم. سئو یکی از بهترین راه ها برای جذب ترافیک ارگانیک و مرتبط به وب سایت شماست.

وردپرس از همان ابتدا سئو دوست است. توسعه دهندگان پشت وردپرس بهترین روش های جستجوگرها و استانداردهای کدگذاری را تضمین می کنند که محتوای شما را در موتورهای جستجو روشن می کند.

اگر شما نیاز به بهبود استراتژی سئو خود دارید ، وردپرس با طیف گسترده ای از افزونه های جستجوگرها و SEO ارائه می شود.

با تشکر از وردپرس ، درجه بندی مطالب خود در موتورهای جستجو بدون استخدام کارشناسان گران قیمت سئو بسیار باورنکردنی است.

وردپرس دارای یک انجمن عالی است
اگر ایده ای نداشتید ، وردپرس توسط همکاران مشتاق از سراسر جهان ایجاد و نگهداری می شود. شما نیز ، بدون توجه به مهارت خود ، می توانید یک وردپرس باشید.

با تشکر از جامعه عظیم همکاران ، دریافت پشتیبانی از هر مسئله وردپرس رایگان و فوق العاده آسان است. وردپرس دارای انجمن های پشتیبانی و مستندات گسترده است

علاوه بر این ، بسیاری از وبلاگ های اختصاص داده شده به وردپرس را پیدا خواهید کرد که دستیابی به راه حل را آسان می کند.

وردپرس برای شخصی سازی و گسترش آن آسان است
اگر به دنبال یک سیستم مدیریت محتوا هستید که شخصی سازی و گسترش آن آسان باشد ، وردپرس شما را ناامید نخواهد کرد.

CMS با تعداد زیادی مضمون ، پلاگین ، افزونه و ابزارک ارسال می شود که سفارشی سازی و گسترش بستر را به سادگی 1 ، 2 ، 3 انجام می دهد.

هزاران مورد از این مضامین و پلاگین ها رایگان هستند و موارد برتر آن ارزان هستند. همیشه پلاگین (یا چندین مورد) برای هر عملکردی که نیاز دارید وجود دارد.

این انعطاف پذیری باعث می شود وردپرس برای مشاغل کوچک و همچنین مارک های معروف بسیار مناسب باشد. همچنین باعث می شود وردپرس برای مبتدیان و توسعه دهندگان کاملاً مناسب باشد.

وردپرس امن است
برخلاف آنچه بسیاری از بازدید کنندگان به شما می گویند ، وردپرس در واقع یک سیستم مدیریت محتوای کاملاً امن است. بسیاری از افرادی که می گویند وردپرس ایمن نیست معمولاً به دلیل رعایت نکردن بهداشت امنیتی هک می شوند.

اگر کارت های خود را درست بازی کنید ، می توانید مهاجمان را به راحتی دور کنید. به عنوان مثال ، همیشه مهم است که نصب وردپرس خود را به روز کنید.

توسعه دهندگان هسته به روزرسانی های امنیتی را برای رفع آسیب پذیری های شناخته شده همیشه منتشر می کنند. اگر نصب خود را به روز نکنید ، این کار برای هکرها بسیار آسان است. در مورد تم ها و افزونه ها نیز همین طور است.

علاوه بر این ، وردپرس با تعدادی افزونه و راه حل شخص ثالث برای تقویت امنیت شما همراه است. برای اطمینان از امنیت سایت وردپرس نیازی به شکستن نیست.

وردپرس سازگار با موبایل است
ما در دنیایی از تلفن های هوشمند و سایر دستگاه های تلفن همراه زندگی می کنیم. اگر وب سایت شما برای موبایل مناسب نباشد ، بازدیدکنندگان زیادی را از دست خواهید داد به این دلیل که تعداد بیشتری از افراد از طریق دستگاه های تلفن همراه به محتوای شما دسترسی پیدا می کنند.

خوبی این است که وردپرس یک پلتفرم مناسب برای موبایل است. بهترین مضامین وردپرس از واژه go پاسخگو هستند ، بدین معنی که شما مجبور به ایجاد نسخه موبایل سایت خود نخواهید بود.

تعداد زیادی سیستم مدیریت محتوا در آنجا وجود دارد که همه ابزارهای ایجاد وب سایت بدون دانش فنی یا مهارت برنامه نویسی را به شما ارائه می دهند.

و بسیاری می آیند و می روند ، اما وردپرس اینجا است تا برای مدت طولانی بماند. شما می توانید با هر بروزرسانی انتظار داشته باشید که پلتفرم از هر جنبه ای رشد کند ، بنابراین انتظارات زیادی در آینده وجود دارد.

وردپرس همیشه سیستم مدیریت محتوای مورد علاقه من خواهد بود. برای استفاده روزمره ارزان ، آسان و متنوع است.

تو چطور؟ سیستم مدیریت محتوای مورد علاقه شما کدام است؟ لطفا به ما اطلاع دهید

ghalebonline

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  لینک کوتاه :
  0